Kompensacja mocy biernej – na czym polega?

Kompensacja mocy biernej ma bezpośredni wpływ na wysokość opłat za energię. Jest to rozwiązanie, które może wpłynąć na zmniejszenie poboru energii, przyczyniając się tym samym do realnych oszczędności. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

Każde urządzenie elektryczne pobiera z sieci zarówno moc czynną, jak i bierną. Moc czynna wykorzystywana jest do pracy użytecznej (np. oświetlenie). Moc bierna wprawdzie jest konieczna do prawidłowego działania urządzeń, jednak nie odpowiada za ich pracę. Tak naprawdę „krąży” między odbiorcą a elektrownią.

Kompensacja mocy biernej to nic innego, jak zastosowanie urządzeń, w przypadku których nie ma konieczności transportowania tego rodzaju mocy przez sieć elektroenergetyczną. Aby było to możliwe, trzeba zidentyfikować jej źródło i dobrać odpowiednie rozwiązania umożliwiające kompensowanie. Najczęściej są to baterie dławików indukcyjnych lub baterie kondensatorów.

Jest to skuteczny sposób, aby:

  • obniżyć rachunki za energię elektryczną,
  • ograniczyć nadmierny pobór energii biernej,
  • zoptymalizować działanie systemu elektroenergetycznego.

Usługi z zakresu kompensacji mocy biernej

Nasza firma specjalizuje się w usługach z zakresu kompensacji mocy biernej w Poznaniu i okolicach. Z naszego profesjonalnego wsparcia korzystają przedsiębiorstwa, w których występuje problem naliczania opłat za energię bierną przez zakład energetyczny. W ramach świadczonych usług zapewniamy:

  • pomiary parametrów sieci i profilu mocy biernej,
  • analizę ekonomiczno-techniczną planowanej inwestycji,
  • dobór i dostawę baterii kondensatorów oraz dławików kompensacyjnych,
  • montaż i uruchomienie, regulacja urządzenia na obiekcie.

Jesteś zainteresowany kompensacją mocy biernej? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.